هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازي ساختمان

هوشمندسازی ساختمان

خانه هوشمند , کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش همه ما خورده باشد ولی قبلا آن را شاید فقط در فیلم ها و سریال های تخیلی دیده باشیم.بسیار جالب است که بدانید هوشمندسازی ساختمان(BMS) به واقعیت تبدیل شده و شما با زدن یک دگمه می توانید محیط اطراف خود را کنترل نمایید.( BMS اختصار عبارت Building management system است و به معنای مدیریت هوشمند ساختمان می باشد.)
امروزه علاوه بر امکانات روتین در ساختمان ها ،ما همواره نیاز به مدیریت تجهیزات در خانه‌ را احساس می کنیم، بر همین اساس استفاده از سیستم‌های هوشمند خانگی می‌تواند تکمیل‌کننده ی یک خانه مدرن باشد. ساختمان‌هایی که در آنها می توان با ایجاد یک سیستم یکپارچه راحت، ایمن، هوشمند و سودمند از لحاظ اقتصادی سیستمهای روشنایی، صوتی، گرمایش و سرمایش، امنیت، آبیاری و سایر تجهیزات را به سادگی کنترل کرد.هدف اصلی در زمینه هوشمندسازی ساختمان و بکارگیری BMS در ساختمان ها , بهره گیری از مزایای اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن و آرام در آنهاست.

عموم مزایا و نتایج بهره برداری از BMS عبارتند از:

🔻ایجاد محیطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
🔻استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آنها
🔻ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
🔻کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به تعمیرات و نگهداری
🔻بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
🔻عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان
🔻امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC، موبایل یا اینترنت
🔻امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملکرد آنها بمنظور بهینه سازی مصرف و عملکرد

معرفی خانه هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند

دیگر برای آبیاری گیاهان و فضای سبز خانه و ویلای خود نیازی به باغبان ندارید.گل ها در ساعت خاصی آبیاری می شوند.
از مزایای سیستم آبیاری هوشمند می توان به کاهش مشکلات کشاورزان در زمینه آبیاری، هوشمند کردن آبیاری، استفاده بهینه از باران و هدر نرفتن آب، کاهش هزینه‌های مربوط به آبیاری و کشاورزی، افزایش بازده محصول، صرفه‌جویی در انرژی (تا ۳۵ درصد) و منابع و نیروی انسانی، حذف نظارت برای اندازه‌ گیری و تشخیص میزان رطوبت خاک، آبیاری به موقع محصولات و کاهش ضررهای ناشی از عدم آبیاری به موقع، کاهش مصرف انرژی، نظارت از راه دور، استفاده از فناوری بی‌سیم و… اشاره نمود.

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

کنترل سیستمهای سرمایش و گرمایش هوشمند اگر با تنظیم دمای محیط در موقعیت و ساعات مختلف همراه گردد می تواند ضمن صرفه جویی مناسب در هزینه های انرژی راحتی و آسایش بسیاری را با خود به دنبال داشته باشد.با استفاده از سیستم خانه هوشمند  می توان کلیه سیستمهای سرمایشی و گرمایشی مانند داکت اسپلیت ، فن کوئل ، کولر آبی ، گرمایش از کف و …. را بدون هیچگونه محدودیت در تعداد و مدل کنترل و برنامه ریزی نمود.
منزل شما از هر نوع سیستم سرمایشی و یا گرمایشی که استفاده می کند می توانید از راه دور، قبل از رسیدن به منزل و یا هنگامی که بدون برگشت به منزل قصد سفر دارید دمای منزل خود را به حد مطلوب رسانده و یا آن را از مدار مصرف انرژی خارج نمایید.

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند

کنترل روشنایی های منزل از راه دور کاربردهای بسیاری دارد از جمله افزایش وضوح تصویر دوربین های مدار بسته ای که در گوشی تلفن همراه شما قابل رویت است و یا به جهت ایمنی بیشتر منزل در هنگامی که در سفر حضور دارید می توانید راس ساعتی لامپ های خانه خود را روشن و خاموش نمایید و از این طریق باعث گمراهی سارقان خواهید شد.به همین شکل نسبت به نوع نیاز از این سیستم استفاده خواهد شد.
بسته به ابعاد منزلتان، تعداد خطوط كنترلي سیستم روشنایی هوشمند متفاوت است. شما در هنگام خواب باید تمامی چراغ ها را کنترل کنید تا چراغی روشن نمانده باشد و یا چراغ هایی که باید روشن باشند، خاموش نشده باشند. همه این کارها با فشردن یک کلید که قبلا برنامه ریزی کرده اید در چشم برهم زدنی انجام می شود.
اينها فقط بخش هایي از سيستم هوشمند روشنايي است.

سیستم هوشمند لوازم برقی منزل

سیستم هوشمند لوازم برقی منزل

با پریزهای هوشمند شما قادر هستید تا از هر نقطه به راحتی لوازم برقی منزل خود را از طریق سیستم هوشمند لوازم برقی منزل خاموش یا روشن نمایید.به هنگام خروج از خانه فراموش کرده اید که قهوه ساز خود را خاموش نمایید؟نگران نباشید , تنها با زدن یک دگمه می توانید برق قهوه ساز خود را قطع نمایید.
توسط هوشمندسازی لوازم برقی منزل خود زمانیکه در حال خروج از منزل هستید با فشردن یک دکمه،لوازم برقی شما مانند اتو , بخاری برقی , تلویزیون و … خاموش می‌گردد. بنا‌براین لازم نیست در زمان خروج از منزل از چک لیست طولانی خود برای اطمینان از قسمت های مختلف استفاده کنید.

سیستم هوشمند کنترل درب پارکینگ و درب ورودی

سیستم هوشمند کنترل درب پارکینگ و درب ورودی

با سیستم های هوشمند کنترل درب پارکینگ و درب ورودی می توانید درب های خود را تنها با زدن یک دگمه از طریق گوشی همراه خود و از راه دور کنترل نمایید.به سفر رفته اید و از اینکه درب ورودی خود را نبسته اید , اطمینان ندارید؟با سیستم هوشمند ساختمان خود به راحتی می توانید آنرا کنترل نمایید.
با این قابلیت نیازی به حمل کلید، کارت، ریموت و غیره ندارید، زیرا گوشی موبایل همیشه همراه شماست.

سیستم کنترل هوشمند پرده و کرکره برقی

سیستم کنترل هوشمند پرده , کرکره برقی و سایبان

کنترل پرده ها و کرکره ها نقش مهمی در تنظیم نور و همچنین گرمایش ساختمان دارد.با استفاده از سیستم خانه هوشمند می توان براحتی انواع مدل های پرده را کنترل نمود.در سیستم کنترل هوشمند پرده , کرکره برقی می توان در صورت تمایل کاربر بصورت اتوماتیک پرده  را در زمان معینی باز و بسته نمود و همچنین می توان تحت شرایطی مثل شدت نور و شدت گرمای محیط بدون آنکه نیاز به صرف وقت و انرژی زیادی باشد مدیریت پرده ها را کنترل نمود.
پرده‌های برقی با طلوع وغروب خورشید، به طور اتوماتیک باز و بسته می‌شوند. و یا فراتر از آن، برای زمان‌های مختلف سال، پرده‌ ها را برنامه‌ ریزی می‌کنید تا از آفتاب داغ تابستان در امان بوده در حالی‌که از گرمای دل انگیز خورشید در زمستان حداکثر استفاده را می‌برید.

مواردی که در بالا به آن اشاره شد تنها بخشی از مدیریت هوشمندسازی ساختمان به شمار می رود. هوشمندسازی ساختمان به شما اجازه می دهد تا تمامی مواردی که مربوط به زندگی شخصی شما می شود را به او بیاموزید، تا بر طبق نیاز های شما، خانه هوشند شما کنترل شود.این تکنولوژی هوشمند سازی کاملا انعطاف پذیر می باشد و کار با آن برای ساکنین خانه کاملا آسان , راحت و لذت بخش است.
در نهایت لازم است بدانید که فقط آپارتمان های نوساز و یا درحال ساخت قابلیت هوشمندسازی را ندارند بلکه خانه و آپارتمان شما نیز بدون نیاز به تعویض سیم کشی و تخریب قادر به هوشمند شدن می باشد.پس شما هم می توانید منزل خود را هوشمند نمایید.

با تشکر

میثم نیکزاد  

تگ:هوشمندسازی ساختمان , هوشمندسازی , BMS

درباره نویسنده

نظرات (3)

ارسال دیدگاه