سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند

یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین امکانات در سیستم هوشمندسازی ساختمان ، سیستم روشنایی هوشمند می باشد.با استفاده از راهکارهای نوین هوشمندسازی، اصلاح منبع نور و طراحی روشنایی می توان تا ۸۰% مصرف انرژی را در بخش روشنایی کاهش داد. هوشمندسازی تجهیزات علاوه بر این که باعث کاهش چشمگیر مصرف می شود، کمک می کند تا تجهیزات پر مصرف شناسایی شده و در صورت لزوم و داشتن توجیه اقتصادی،می توان آنها را با تجهیزات کم مصرف جایگزین نمود.

روشهای مختلفی برای مدیریت مصرف انرژی در بخش روشنایی یک خانه هوشمند(BMS) وجود دارد. این روش ها شامل دیم کردن، استفاده از نور طبیعی، خاموش و روشن شدن با توجه به حضور فرد، کنترل زمانی، اندازه گیری میزان مصرف و پیک سایی، هوشمند سازی و قابلیت تحلیل داده ها می باشد. به طور خلاصه می توان گفت: هدف از تمام روشهای مدیریتی اعمال شده آن است که بهترین منبع نوری دردسترس، تنها در زمان مناسب، به اندازه مورد نیاز و بر مکان مورد نیاز تابیده شود.
یکی از کاربردهای سیستم روشنایی هوشمند کنترل روشنایی های منزل از راه دور است.از جمله افزایش وضوح تصویر دوربین های مدار بسته ای که در گوشی تلفن همراه شما قابل رویت است و یا به جهت ایمنی بیشتر منزل در هنگامی که در سفر حضور دارید می توانید راس ساعتی لامپ های خانه خود را روشن و خاموش نمایید و از این طریق باعث گمراهی سارقان خواهید شد.به همین شکل نسبت به نوع نیاز از این سیستم استفاده خواهد شد.
بسته به ابعاد منزلتان، تعداد خطوط كنترلي سیستم روشنایی هوشمند متفاوت است. شما در هنگام خواب باید تمامی چراغ ها را کنترل کنید تا چراغی روشن نمانده باشد و یا چراغ هایی که باید روشن باشند، خاموش نشده باشند. همه این کارها با فشردن یک کلید که قبلا برنامه ریزی کرده اید در چشم برهم زدنی انجام می شود.
اينها فقط بخش هایي از سیستم روشنایی هوشمند است.

مزایای اجرای روشنایی هوشمند در ساختمان:

  • کاهش سردر گمی اشخاص جهت روشن وخاموش کردن لامپ ها
  • افزایش زیبایی و لوکس بودن محیط
  • سادگی کار برای تمام ساکنین با هرسن وسالی که باشند
  • قابل دسترس از هر نقطه بدون محدودیت
  • دارای قابلیت کنترل بصورت زمانبندی در مجتمع های خاص مانند:ساختمان های اداری هوشمند یا سالن های مجتمع های تجاری هوشمند
  • دارای قابلیت سناریو پذیری برای کنترل تمام لامپ های ساختمان با فشردن تنها یک کلید در سیستم روشنایی هوشمند

تگ:سیستم روشنایی هوشمند , هوشمندسازی ساختمان

درباره نویسنده

نظرات (1)

ارسال دیدگاه